Rotary Club of Upper Eden
Sunday 4th June 2017

KIRKBY STEPHEN

Run or walk on Cumbrian Fells

23, 11.5 or 6.5 miles
Official Yomp Sponsor

Yomp Mountain Challenge 2011 Results - Full Yomp

Please forward queries to John Andrew

Posn. Yomp
No.
Surname First name Age Sex Mil TA Rot Local Youth Team Team Name Time
Out
Time
In
Total
Time
1 194 Bell C 2 M       L   Y Howgill Harriers 10:00 12:43 02:43
2 199 Neild P 2 M       L       09:21 12:49 03:28
3 152 Moffat S H 2 M       L   Y Howgill Harriers 08:45 12:27 03:41
4 197 Spooner M 2 M               09:41 13:35 03:53
4 148                       08:38 12:31 03:53
6 99 Cooper  Ian  2 M               08:05 12:04 03:58
7 88 Horne I 2 M               08:15:13 12:21 04:06
8 25 Hurst S 2 M               08:00 12:07 04:07
8 29 Barnes David 2 M               08:00 12:07 04:07
10 142 Lewis A 2 M           Y Dragons 08:38 12:48 04:10
10 18 Hall Jonnie 2 M               08:00 12:10 04:10
12 134 Savage S 2 F           Y Dragons 08:44 13:00 04:16
13 202 Valentine Colin 2 M               09:39 13:57 04:17
13 22 Jarvis Richard 2 M               08:00 12:17 04:17
15 21 Banks Dave 2 M               08:00 12:19 04:19
15 183 Woodley Helen 2 F               08:54 13:16 04:22
15 182 Woodley Kathryn 2 F               08:54 13:16 04:22
15 164 Henley S 2 M           Y Team Vas 08:45 13:08 04:22
15 61 Smith  Ed 2 M   Y       Y Team B Riflemen 08:00 12:22 04:22
20 141 Lewis I 2 M           Y Dragons 08:38 13:02 04:23
21 30 Dixson Richard 2 M               08:13 12:37 04:24
21 43 Chapman J 2 M       L   Y Howgill Harriers 08:00 12:24 04:24
23 130 Roche A 2 F       L       08:45 13:11 04:25
24 179 Lee Michael 2 M               09:37 14:05 04:28
24 143 Leigh A 2 M           Y Dallam Running Club 08:45 13:13 04:28
26 20 Nash Karen 2 F               08:00 12:30 04:30
27 191 Fairlie D 2 M           Y Hunters Bog Trotters 09:23 13:56 04:32
28 147 McKenna Mike  3 M               08:32 13:06 04:34
29 178 Gardiner Paul 2 M               08:57 13:32 04:35
30 114 Grose Matt 2 M       L       08:06 12:43 04:36
31 57 Franklin Paul  2 M   Y       Y Team B Riflemen 08:00 12:37 04:37
31 107 Cornock Paul 2 M               08:10 12:47 04:37
33 33 Jones D 2 M               08:00 12:38 04:38
34 3 Russell Jenny 2 F           Y Dinner Ladies 08:00 12:41 04:41
35 201 Tunstall  Denise 2 F               09:50 14:32 04:42
36 184 Wray M 2 M               08:57 13:41 04:43
36 85 Catterick  David 2 M               08:28 13:12 04:43
38 48 Lowden P 2 M               08:00 12:45 04:45
39 6 Levine Paul 2 M               08:00 12:48 04:48
39 163 Appleby D 2 M       L       08:49 13:37 04:48
41 5 Carter  Debs 2 F           Y Dinner Ladies 08:00 12:50 04:50
41 4 Clark  Alison  2 F           Y Dinner Ladies 08:00 12:50 04:50
43 32 Hart M 2 F               08:00 12:51 04:51
44 135 Bradley David 2 M               08:53 13:46 04:52
44 166 Walker  Steve 2 M               08:53 13:46 04:52
44 69 Holme A 2 M               08:05 12:58 04:52
47 17 Collier  Rod 2 M               08:00 12:53 04:53
47 8 Gibson David 2 F               08:00 12:53 04:53
49 123 Farnan Justin 2 M               08:13 13:10 04:57
50 36 Close Eddie 2 M           Y Howgill Harriers 09:54 14:54 05:00
51 1 Kidd James 2 M       L       08:20 13:21 05:01
51 146 Savage D L 2 M           Y I hate running 08:43 13:44 05:01
53 31 Blezard P 3 M               08:00 13:02 05:02
53 9 Greenwell Chris 2 M               08:00 13:02 05:02
55 62 Holland  Bill  2 M   Y       Y Team B Riflemen 08:00 13:09 05:09
56 165 Foy E 2 F           Y Team Vas 08:44 13:56 05:12
57 181 Bullough David 2 M               08:47 14:03 05:16
57 180 Marsh  Chris 2 M               08:47 14:03 05:16
57 140 Lewis M 2 F               08:43 14:00 05:16
57 129 Keetley D 2 M       L   Y KSGS 08:12 13:29 05:16
61 60 Harding  Tristan  2 M   Y       Y Team A Riflemen 08:00 13:18 05:18
62 89 Douglas G 2 F               08:15 13:35 05:20
63 34 Martin J 2 M               08:00 13:21 05:21
63 45 Pullen Jenny 2 F               08:00 13:21 05:21
65 90 King  J 2 F               08:15 13:38 05:22
66 186 Crabbe R 2 M               08:59 14:23 05:24
67 82 Coates M 2 M               08:30 13:57 05:27
68 98 Cowling  Tom  2 M               08:05 13:34 05:29
69 58 Simmons Danny  2 M   Y       Y Team A Riflemen 08:00 13:34 05:34
70 103 Rusbridge G 2 M               08:17 13:53 05:35
71 100 Thompson M 2 M               08:36 14:13 05:36
72 63 Sommers S 2 M   Y       Y E Coy 7Rifles 08:00 13:37 05:37
72 59 Moyle  Lee  2 M   Y       Y Team A Riflemen 08:00 13:37 05:37
74 83 Bradburn-Sims K 2 F       L       08:00 13:42 05:41
75 139 Porter Ian 2 M Y         Y Britannia Royal Naval College 08:36 14:18 05:42
75 138 Airth Will 2 M Y         Y Britannia Royal Naval College 08:36 14:18 05:42
77 136 Halliday Alex 2 M Y         Y Britannia Royal Naval College 08:35 14:19 05:43
77 137 Manson Rob 2 M Y         Y Britannia Royal Naval College 08:35 14:19 05:43
79 153 Atkinson J 2 M               08:34 14:21 05:47
79 79 Miller  Peter  3 M           Y Asby Aspirants 08:00 13:47 05:47
79 161 Thomas E 1 M               08:41 14:28 05:47
82 65 O'Sullivan A 2 M               08:00 13:49 05:49
82 15 Kendal K 2 M               08:00 13:49 05:49
84 81 Savage Andrew 2 M           Y Asby Aspirants 08:00 13:53 05:53
85 19 Thompson A 3 M               08:00 13:54 05:54
86 70 Mounsey J 3 F       L       08:00 13:55 05:55
86 71 Mounsey S 2 M       L       08:00 13:55 05:55
88 174 Pender A 2 M               08:43 14:40 05:56
89 23 Gibson Andrew 2 M           Y team gibson 08:00 13:58 05:58
89 24 Gibson Mary 2 F           Y team gibson 08:00 13:58 05:58
91 190 Boothman C 3 M               09:10 15:11 06:00
91 192 Clements A 3 M               09:10 15:10 06:00
91 73 Fawkes J 2 M               08:00 14:00 06:00
91 198 Spooner Yolanda 2 F               09:41 15:42 06:00
95 66 Mitchell D 2 M               08:00 14:03 06:03
96 108 Varley S 2 M               08:06 14:11 06:05
97 110 Varley E 2 F               08:06 14:23 06:16
98 16 Roberts  Dave 3 M               08:00 14:17 06:17
98 125 Jeffs E 2 F               08:16 14:33 06:17
100 120 Davis  Matt  2 M           Y The Three Musketeers 08:16 14:38 06:21
100 145 Mceldowney Polly 2 F               08:20 14:42 06:21
102 7 King  Alan  3 M               08:00 14:24 06:24
102 49 Greenway Caroline 2 F           Y Bengal Early Birds 08:07 14:31 06:24
102 50 Dobbins Stephen  2 M           Y Bengal Early Birds 08:07 14:31 06:24
102 2 Robinson W 2 M Y         Y 110 Sqn Team B 08:04 14:28 06:24
106 56 McCann P 2 M Y         Y 110 Sqn Team B 08:05 14:30 06:25
106 55 Thompson J 2 M Y         Y 110 Sqn Team A 08:04 14:29 06:25
106 38 Mort  Lyndon 2 M Y         Y 110 Sqn RLC (A) 08:04 14:29 06:25
106 52 Mowbray L 2 M Y         Y 110 Sqn Team B 08:04 14:29 06:25
106 54 Jones D 2 M Y         Y 110 Sqn Team A 08:05 14:31 06:25
111 64 Xia S 2 M   Y       Y E Coy B Team 08:00 14:26 06:26
112 80 Miller  Ian 2 M           Y Asby Aspirants 08:00 14:31 06:31
113 150 Hughes Patrick 2 M               08:30 15:06 06:36
114 109 Varley C 2 F               08:20 14:59 06:38
115 91 Price Frank 2 M               08:17 14:56 06:39
115 104 Osborne G 2 M           Y KSMRT 08:17 14:56 06:39
115 113 Crossley  Stephen  2 M               08:08 14:48 06:39
118 122 Capstick  Jonnie 2 M           Y The Three Musketeers 08:17 14:57 06:40
118 121 Kelso John 2 M           Y The Three Musketeers 08:16 14:57 06:40
120 84 Jennings  Sue 2 F               08:28 15:09 06:41
121 67 Ramage  Henry 3 M               08:00 14:43 06:43
121 68 Francis James 2 M               08:00 14:43 06:43
123 162 Dirom C 2 M       L       08:43 15:31 06:48
123 155 Abraham M C 2 M       L       08:43 15:31 06:48
125 168 Willock N 2 M               08:36 15:28 06:51
125 193 Binns E 3 M               09:10 16:02 06:51
127 93 Oxley  Sue 2 F               08:02 14:56 06:53
127 94 Postlethwaite Lesley 2 F               08:03 14:57 06:53
129 40 Stephens Tom 2 M               08:00 14:54 06:54
129 39 Clarkson David  2 M               08:00 14:54 06:54
131 170 Stanwix John 2 M       L       08:39 15:39 07:00
132 27 Fardon Geraldine 2 F               08:07 15:10 07:02
132 35 Chapman Sian 2 F               08:00 15:02 07:02
134 132 Hamilton I 2 M           Y KSMRT 08:11 15:20 07:08
135 44 Lyon Ben 3 M               08:02 15:11 07:09
136 133 Proctor A 2 M               08:13 15:33 07:20
137 118 Tomlin Roger  2 M               08:06 15:27 07:21
137 119 Tomlin Roy 3 M               08:06 15:27 07:21
139 112 McDonnell Anthony 2 M               08:08 15:34 07:26
140 187 Coleman  Stephen  2 M               08:53 16:24 07:31
140 189 Woodliffe  Stuart 2 M               08:52 16:24 07:31
140 171 Elliot  David 2 M       L       08:39 16:11 07:31
140 188 Aitken Robert 2 M               08:52 16:24 07:31
144 51 Warner P 2 M               08:00 15:34 07:34
145 76 Birkbeck J 1 M               08:00 15:35 07:35
146 42 Cawkwell F 2 M               08:00 15:36 07:36
147 41 Cawkwell J   2 F               08:00 15:37 07:37
148 28 Potter D 2 M Y             08:00 15:39 07:39
149 151 Nimmins Mark 2 M               08:30 16:15 07:44
150 144 Hawker Sue 2 F               08:34 16:25 07:50
151 149 Hawker Mark 2 M               08:34 16:25 07:51
152 127 Richardson C 2 F               08:11 16:15 08:04
152 126 Boustead  Pat  2 F               08:10 16:15 08:04
154 117 Gray Juliet 2 F               08:15 16:21 08:05
154 128 Corrie J 2 F               08:15 16:21 08:05
156 72 Jennison  John  3 M               08:03 16:10 08:06
157 87 Davidson P 2 M       L       08:00 16:11 08:11
157 47 Platt B 2 F               08:00 16:11 08:11
157 46 Ladhams C 2 F       L       08:00 16:11 08:11
160 78 Ireland P 2 M               08:00 16:13 08:13
160 74 Blanchard S 2 F               08:00 16:13 08:13
160 75 Lonsbrough S 2 F               08:00 16:13 08:13
163 101 Birkbeck Linda  2 F               08:03 16:33 08:29
164 102 Little  Rachael  2 F               08:03 16:33 08:30
165 26 Oliver  J G 3 M               07:30 16:01 08:31
166 14 Davies Sam 2 F               08:00 16:47 08:47
166 13 Huntington Chris 2 M               08:00 16:47 08:47
166 10 Shewry Joanna 2 F               08:00 16:47 08:47
166 11 Shewry Ken 2 M               08:00 16:47 08:47
166 12 Shewry Adam 1 M               08:00 16:47 08:47
171 177 Mellor George 1 M               08:40 17:57 09:16
172 176 Mellor Steve 2 M               08:39 17:57 09:17
172 175 Metcalfe  Dave 3 M               08:39 17:57 09:17
174 111 Higgs Tessa 1 F       L   Y Hawaiian Hillbillies 08:22 17:55 09:32
174 92 Davis  A 1 F       L   Y Hawaiian Hillbillies 08:22 17:55 09:32
176 124 Higgs Tom 2 M       L       08:21 17:55 09:33
177 160 Diggle P 2 M               08:37 18:31 09:53
177 156 Diggle B 2 M               08:37 18:31 09:53
177 159 Diggle J K 2 M               08:37 18:31 09:53
177 157 Thompson   2 M       L       08:37 18:31 09:53
  172 Baird Pamela 3 F               08:48   retired
  203 Brittleton P 2 M       L       09:50   retired
  158 Brookes Michael 2 M               08:35   retired
  86 Closs K 1 M       L       08:00   retired
  97 Cowling  Charles 2 M               08:05   retired
  169 Eddowes A 2 F               08:36   retired
  173 Ford Tony  3 M               08:48   retired
  115 Fox A 2 M       L       08:07   retired
  95 Fox Keith 2 M               08:07   retired
  96 Fox Gail 2 F               08:07   retired
  185 Hilland P 2 F       L       08:46   retired
  106 Horsman Josh  2 M               08:02   retired
  77 Ireland K 2 F               08:00   retired
  105 Jackson Matthew 2 M               08:02   retired
  131 Leach H 3 F       L       08:14   retired
  167 O'connell Patrick 2 M               08:49   retired
  53 Stewart T 2 M Y         Y 110 Sqn Team B 08:04   retired
  195 Verity Jane 2 F               09:02   retired
  196 Verity Adrian 2 M               09:02   retired
  116 Walker  Andrew 2 M           Y Eden Runners 08:15   retired
  37 Wardman Ryan 2 M Y         Y 110 Sqn RLC (A) 08:05   retired
  200 Wyatt P 2 M               09:22   retired